مکتب حضرت قاسم علیه السلام (مدرسه پسرانه ) – قم

زیر مجموعه نهضت تربیتی حضرت سیدالشهدا علیه السلام

معرفی اجمالی : نهضت تربیتی حضرت سیدالشهدا علیه السلام

نهضت تربیتی حضرت سیدالشهدا علیه السلام که برنامه ای جامع برای سلوک الی الله برای همه ی آحاد جامعه بشری است درصدد است برای تمام زمینه های حیات بشری برنامه ای منطبق بر عقل و مبانی الهی که عالیترین جلوه ی آن در شریعت محمدی صلی الله علیه و آله و سلّم و اهل بیت او صلوات الله علیهم اجمعین متجلّی شده است ارایه داده و اجرا نماید تا همگان از زلال حیات طیّبه سیراب گشته و لذت زندگی انسانی را در نشأه ی دنیا بچشند.

نهضت، همه ی فعالیت های خود برای مخاطبینش را در قالب “مکتب” ارائه می دهد که با توجه به مخاطب خاص به نام های مثلا: مکتب حضرت علی اصغر،مکتب حضرت عبدالله بن الحسن، مکتب حضرت قاسم ، مکتب حضرت علی اکبر، مکتب حضرت اباالفضل العباس ، مکتب حضرت رقیه ، مکتب حضرت سکینه، مکتب حضرت زینب و … صلوات الله علیهم اجمعین نام گذاری می گردد.

پس از منظر تشکیلاتی، در نهضت تربیتی حضرت سیدالشهدا علیه السلام مکاتب متعددی بر حسب تنوع مخاطب تعریف شده است که رسالت آن ارائه ی معارف بلند دینی برای سعادت انسان با توجه به شرائط و اقتضائات زیستی او با توجه به الگوی عینی پیش روی ما از سعادتمندان حماسه ی کربلا است.

براساس متون و نصوص دینی،اساس سعادت بشر در اراده ی الهی، طینت ، نطفه ، معاشرت است که به ظاهر برخی در اختیار ما نیست، و برخی به اختیار ما، و برخی به اختیار غیر ما، و برخی به اختیار ما و غیر است.
برنامه های نهضت، شامل هرچه که به اختیار ما و غیر ما هست می شود و در این نوشته به دنبال ارائه ی تصویری از برنامه های قابل پیاده سازی در معاشرت، برای مقطع حساس و بسیار تاثیر گذار از دوران زندگی انسان که همان مقطع دوم از سه مقطع تعبیر شده به سه هفت سال در تربیت فرزندان در زبان نصوص دینی است هستیم.

این نوشته که ناظر به معرفی و شیوه ی اجرای یک بخش مهمی از مخاطبین نهضت است به بیان شیوه ی اجرای ” مکتب حضرت قاسم علیه السلام” که مخاطب آن پسران از 7 سال تا 14 سال است می پردازیم.

👇👇👇👇👇👇

طرح «تعلیم و تربیت مبتنی بر اصول الهی»

نهضت تربیتی حضرت سیدالشهدا علیه السلام

🦋🦋🦋🦋🦋
@nehzat_tarbiati_h_sayyedoshohada
🌹🌹🌹🌹🌹